28 Ocak 2020 Salı

BATISİAD'da istişare toplantısı yapıldı

Vardan veda ediyor

MÜSİAD Başkanı, 28 Nisan’dan genel kurulda görevini bıralacak.

25 Nisan 2012 Çarşamba 15:01
Vardan veda ediyor
 Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye'nin ekonomide aşama kaydettiğini, önemli oranda büyüdüğünü dile getirdi. Vardan, büyüme trendinin devam edeceğini belirterek, "Bugünleri tarih olarak not etmeliyiz. Siyaset, adalet ve ekonominin iç içe olduğunu ve başarıyı getirdiğini bilmeliyiz. Bundan sonra da büyümenin devam ettiği günleri göreceğiz. Biz, şu anları huzur, güven ve istikrar ortamından sonra gördük. Bu ortamın devamı hepimiz için önemli." dedi. 

MÜSİAD'ın 28 Nisan'da yapılacak 21. Olağan Genel Kurulu'nda görevi bırakacak olan Genel Başkan Cihad Vardan, basın mensuplarına veda yemeği verdi.
Buluşmada, görev yaptığı dönemi ve ekonomik gelişmeleri değerlendiren Vardan, "Geride bıraktığımız 4 senede Türkiye önemli çalkantılar geçirdi. Devamlı büyümenin ardından 2008’de inişle karşı karşıya kaldı. Sonra 2010 ve 2011 geldi. Bu senelerde iyi bir büyümeye tanık olduk. Dünyanın en süratli büyüyen ikinci ekonomisi olduk. Dalgalı senelerdi. Kolay mıydı? Değildi. Ama gelinen aşamada Türkiye, dünyada tarih yazan bir ülke haline geldi." ifadelerini kullandı. 

2008 bunalımı ile morallerin dibe vurduğunu belirten Vardan, şöyle devam etti:

"Bu dilimde akıllardan 'Acaba eski günlere mi dönüyoruz' diye geçiriliyordu. Böyle bir ortamda üyelerimize 'Yapacağınız ilk şey çalışanlarınızı çıkarmak olmasın. Siz bu arkadaşları işlerinden ederseniz onlar sizin yaptığınız ürünleri nasıl alacak, ekonomi nasıl yürüyecek' dedik. 2008'de IMF ile Stand by anlaşmasının süresi bitiyordu, biz gelecek dönem için anlaşma yapılmamasını savunduk. Pek çok kesim 'IMF'nin parası bitecek hemen anlaşalım' önerisinde bulunuyordu. O zaman biz tek kaldık, IMF ile anlaşılmaması fikrini dillendirdiğimiz için. Ama iktidar basiretli davrandı, IMF ile anlaşma yapmadı. Biz, bu bunalımı, elhamdülillah yara almadan geçirdik, teyet geçirdik." 

Bu arada AK Parti'ye açılan kapatma davasının yatırımcıyı kaygılandırdığına işaret eden Vardan, "Eğer AK Parti kapatılsa idi 2008 bunalımında başsız, iktidarsız kalacaktık. Rotasız biçimde dalgalı denizde kendimizi bulacaktık." yorumunu yaptı. Türkiye'nin ekonomik bunalımdan güçlenerek çıktığını aktaran MÜSİAD Başkanı, şunları kaydetti: 

"Bugünleri tarih olarak not etmeliyiz. Siyaset, adalet ve ekonominin iç içe olduğunu ve başarıyı getirdiğini bilmeliyiz. Bundan sonra da büyümenin devam ettiği günleri göreceğiz. Biz, şu anları huzur, güven ve istikrar ortamından sonra gördük. Bu ortamın devamı hepimiz için önemli. Bölgemizde çalkalanan ülkeler var, bunların siyasi ve ekonomik sorunları var. Böyle bir tablo ortada iken Türkiye'ye güven olmasa yatırım gelir mi? Bu kuleler, binalar olur mu? Huzur ve istikrar olmasa yeni yatırımlar yapılır mı? Yeni yatırımlar olmasa istihdam oluşur mu? Eğer, biz birlik ve beraberliği korur, iyi projeleri yapacak insanlara oy verirsek ülkemizin önü açık. Dünyada çalkantılı günler var ama bizim hedeflerimiz de var. Bakın 2023 için belirlediğimiz hedefler var. Onun için ülkemizi çok sevmeli, herhangi bir şeyin ayağımızı tökezletmemesi adına gerekeni yapmalıyız. Biz bunu yaparsak yatırımcıların gözü de ayağı da Türkiye'de olacak." 

28 Nisan'da yapılacak 21. Olağan Genel Kurul'un olumlu ve iyi geçmesi temennisinde bulunan Ömer Cihad Vardan, toplantının sonunda gazetecilere 4 senelik görev dönemi ile faaliyetlerini içeren 'Cihad ve MÜSİAD' adlı bir kitapçık dağıttı. 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV