28 Ocak 2020 Salı

BATISİAD'da istişare toplantısı yapıldı

OSB SİAD'ları TTK'yı masaya yatırdı

Yedikardeş : İş dünyası yeni yasalarla yeni sorumluluklarını öğrenmeli

08 Nisan 2012 Pazar 14:03
OSB SİAD'ları TTK'yı masaya yatırdı
Gerek sanayici ve iş adamlarını gerekse de yöneticileri yakından ilgilendiren 1535 maddelik Yeni Türk Ticaret Kanunu 1 Temmuz 2012 itibariyle yürürlüğe giriyor.Kanunun iş hayatına getirdiği yenilikler ve hassas noktaları, Bursa OSB SİAD’ları Platformu’nun düzenlediği ‘Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun İş Dünyamıza Etkileri’ başlıklı panelde konunun uzmanları tarafından ele alındı.
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay’ın yönetiminde gerçekleştirilen panele, Ankara Üniversitesi S. B. F Borçlar Hukuku-Banka Hukuku-İnşaat Sözleşmeleri Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kaplan, Ankara Üniversitesi S.B. F. Ticaret Hukuku Öğretim Üyesi Doç. Dr. Korkut Özkorkut ve Deloitte Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş Sorumlu Ortak Baş Denetçisi Özkan Yıldırım konuşmacı olarak katıldı.
YEDİKARDEŞ: İŞ DÜNYASI YENİ TTK İLE YENİ SORUMLULUKLARINI ÖĞRENMELİ
BUTTİM Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen,Bursa’daki13 OSB ile 6 ıslah OSB bünyesinde faaliyet gösteren SİAD’larınbaşkan ve yöneticileri ile iş dünyasının yoğun katılım gösterdiği panelin açılışında konuşan Bursa OSB SİAD’ları Platform Sözcüsü ve DOSABSİAD Başkanı Selim Yedikardeş, yeni düzenlemenin gereklerini yerine getirmek için geç kalmamak gerektiğini söyledi. Bursa’daki 19 OSB’de toplam bin 882 fabrikanın üretim yaptığını, bu fabrikalarda 184 bine yakın kişinin istihdam edildiğini ve 13 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiği kaydeden Yedikardeş, “Bu firmaların toplam doğalgaz tüketimi 1 milyon 625 bin 593 standart metreküp. Ayrıca 95 milyon 450 bin kilovat saat elektrik tüketimi mevcut. Kanunun yasalaşması ile ticaret hayatında yeni bir dönemin başlayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Böylesine büyük bir güce sahip Bursa’mızda da iş dünyası yeni TTK ile yeni sorumluluklarını öğrenmeli. Tüm işletmeleri kurumsallaşmaya yöneltecek bu kanun bir dönüm noktası olacak. Ancak üzerinde çekince ile durduğumuz bazı maddelerinin değişmesi çok daha faydalı olacaktır” diye konuştu.
BURKAY: DAHA PROFESYONEL BİR İŞ YAŞAMINA GEÇİŞTE YENİ TTK ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK
UTİB Başkanı İbrahim Burkay da, Türkiye’nin 2023 vizyonudoğrultusunda dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olması ve 2 trilyon doları geçecek gayrı safi hasılaya ulaşması gibi tüm hedeflerin birçok çalışmayı gerektirdiğini söyledi. Bu çalışmalar arasında Borçlar Yasası ve Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun Türkiye’nin ihtiyacı olan düzenlemeler olduğunu belirten İbrahim Burkay, 1956’da yapılmış bir kanunla Türk ticaret hayatı ve iş dünyasının ilerlemesinin çok kolay olmadığını dile getirdi. Yeni TTK’daiş dünyasının üzerinde ağırlıklı olarak durduğu 13-15 maddenin olduğunu kaydeden Burkay, “Bu maddelerde yapılacak düzenlemelerle Türkiye’nin 2023 vizyonuna yürümesinde bu TTK önemli bir rol oynayacaktır. Burada şirketlerin borsaya açılmaları, yeni sermaye kaynaklarına ulaşmaları ile ilgili şeffaflık çok önemli. Özellikle şirket yapılarının bu kanunla birlikte yeniden düzenlenecek olması, Türkiye’nin daha profesyonel bir iş hayatına geçişte çok önemli bir etken olacak” dedi.
İş dünyasının sırların olduğu bir dünya olduğunu, bunu yaparken de gerek Avrupa Birliği, gerekse ABD ve dünya genelindeki uygulamalara bakmak gerektiğini anımsatan Burkay, şirketlerin bugün en büyük gücünün nohav ve bilgi birikimi olduğunu ve iş camiasının bu noktalarda oldukça hassas olduğuna işaret etti. Bu iki önemli unsurun gereksiz şeffaflıkla rakiplerin ve dış piyasaya açmayı engelleyecek düzenlemeler talep ettikleri aktaran UTİB Başkanı Burkay, bu dönüşümün en kısa zamanda sağlanacağına sözlerine ekledi.
Panele katılan Bursa Valisi Şahabettin Harput, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasının i dünyasının lokomotifliğinde olacağını belirtti. İşadamlarına “Sizin yaptıklarınız tarihe altın harflerle yazılacak” diye seslenen Harput, yeni TTK’nın Türkiye’nin geleceği adına çok önemli rol alacağını vurguladı.
Panelin konuşmacılarından Prof. Dr. İbrahim Kaplan, yeni TTK’nın yapısı ve öne çıkan maddeleri hakkında bilgiler verirken, getirdiği yeni hükümler ve yenilikler üzerinde durdu. Doç. Dr. Korkut Özkorkut da sermaye şirketleri, Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS) ve denetim hakkında kanunun getirdiği yenilikleri katılımcılarla paylaşırken, Özkan Yıldırım da, yeni TTK’ya başarılı bir geçiş için hazır mıyız? başlıklı bir sunum yaptı.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV